شنبه, ۲۶ فروردین ۱۳۹۶

بات تلگرام چیست؟

بات تلگرام نوعی حساب کاربری ویژه است که برای ارسال و دریافت خودکار پیام طراحی‌شده است. کاربران می‌توانند با ارسال دستورات گوناگون با بات های تلگرام در ارتباط باشند، این ارتباط می‌تواند در یک مکالمه شخصی و یا در یک گروه ایجاد شود. شما می‌توانید بات خود را با استفاده از API تلگرام و از طریق درخواست‌های HTTPS مدیریت کنید.

تفاوت‌های بات تلگرام با افراد

بات ها آخرین زمان آنلاین بودن ندارند و همیشه عبارت bot برای آن‌ها نمایش داده می‌شود.

بات ها فضای محدودی برای ذخیره اطلاعات دارند و پیام‌های قدیمی‌تر پس از پردازش توسط شما حذف می‌شوند.

بات تلگرام نمی‌تواند شروع‌کننده مکالمه با کاربران باشد، تنها زمانی که کاربر بات را به گروه اضافه کند یا به آن پیام بفرستد امکان ارسال پیام از طرف بات وجود خواهد داشت.

در انتهای نام کاربری بات همیشه کلمه bot حضور دارد.

با اضافه شدن بات به گروه، همه پیام‌ها توسط بات دریافت و تحلیل نمی‌شود مگر آنکه تنظیمات آن را تغییر داده باشید.

بات های تلگرام هرگز غیرفعال، آفلاین یا خسته نمی‌شوند!

کاربردهای بات تلگرام

درواقع می‌توان گفت که بات تلگرام می‌تواند هر کاربردی داشته باشد! نحوه استفاده از آن‌ها به خلاقیت شما و الگوریتم‌هایی که برای آن تعریف می‌کنید بستگی دارد. برخی از کاربردهای آن‌ها به شرح زیر است:

ارتباط با وب‌سرویس‌ها: یک بات تلگرام می‌تواند فعالیت‌های شمارا کوتاه و بهینه کند، به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید هر زمان دیدگاه یا فرم تماس جدیدی در سایت  ارسال شد، مستقیماً در تلگرام آن را دریافت کنید. و یا آخرین ایمیل‌های خود را به‌حساب تلگرام خود منتقل کنید.

ساخت بازی‌های فکری ساده: نحوه ارتباط شما با بات تلگرام از طریق API این قابلیت را ایجاد می‌کند که به‌سرعت پاسخ‌های کاربران را تحلیل کرده و نتایج متناسب  با آن را برایشان ارسال کنید. این قابلیت به شما امکان می‌دهد بازی‌های گوناگونی را طراحی و پیاده‌سازی نمایید.

ابزارهای کاربردی: بات تلگرام می‌تواند هر کاربردی داشته باشد، شما هستید که کارایی آن را طرح‌ریزی می‌کنید. دریافت نرخ ارز، اطلاعات هواشناسی، اخبار روز و تفریح  و سرگرمی هرکدام نمونه‌های موفقی از کاربرد بات تلگرام هستند.

ساخت بات تلگرام

برای ساخت بات تلگرام یک بات معرفی‌شده است به نام BotFather. شما می‌توانید با طی کردن چند قدم ساده بات خود را بسازید. پس از ایجاد آن به کد هویت یا Authorization Token برای شما ارسال می‌شود که درگاه ارتباطی شما با API خواهد بود. برای ساخت بات تلگرام به مفاهیم و اطلاعات زیر نیاز خواهید داشت:

با بات BotFather ارتباط برقرار کنید، این ارتباط می‌تواند از طریق آدرس https://telegram.me/BotFather  و یا نام کاربری BotFather@ آغاز گردد.

دستور /newbot را برای آن ارسال کنید و بات پدر از شما نام و نام کاربری بات را درخواست می‌کند، در پایان Token هویت را برای شما ارسال خواهد کرد.

نام بات (name) در لیست مخاطبان و توضیحات آن نمایش داده خواهد شد.

نام کاربری (username) یک عبارت کوتاه است که برای تعیین لینک بات و مخاطب قرار دادن آن توسط دیگران به کار می‌رود. این نام کاربری باید بین 5 تا 32 کاراکتر باشد و تنها می‌تواند شامل حروف انگلیسی، اعداد و خط زیر (_) باشد. نام کاربری بات باید همیشه با کلمه bot تمام شود.

توجه کنید که نام کاربری به حروف بزرگ و کوچک حساس است.

Token یک رشته از اعداد و حروف مانند 10201543:AAHdqTcvCH1vGWJxfSeofSAs0K5PALDsaw  است که برای ایجاد ارتباط میان شما و بات بکار می‌رود.

اگر به هر دلیل Token خود را فراموش کردید با ارسال دستور token/ به botfather یک کد جدید برای شما ارسال می‌شود.

 دستورات دیگر

در این بخش سایر دستورات بات فادر را بررسی می‌کنیم. قابل ذکر است که دانستن این بخش برای استفاده از بات شخصی در تولگرام ضروری نیست.

این دستورات بسیار ساده بوده و عنوان آن‌ها بیانگر کاری که انجام می‌دهند است.

setname/ نام بات تلگرام را تغییر می‌دهد.

setdescription/ توضیحات مربوط به معرفی بات را تعیین می‌کند که می‌تواند تا 512 کاراکتر باشد، کاربران این متن را پس از شروع مکالمه با بات شما مشاهده می‌کنند.

setabouttext/ این متن که حداکثر می‌تواند 120 کاراکتر باشد در پروفایل بات نمایش داده می‌شود و هنگامی‌که کسی بات تلگرام شمارا به اشتراک می‌گذارد نیز در زیر نام نشان داده می‌شود.

setuserpic/ برای تعیین عکس پروفایل بات تلگرام استفاده می‌شود.

setcommands/ برای تعیین دستورات جانبی و تکمیلی برای بات شما استفاده می‌شود.

setjoigroups/ این دستور برای تعیین قابلیت افزوده شدن بات به گروه‌ها استفاده می‌شود. اگر بات شما برای ارتباط در گروه‌ها طراحی نشده است می‌توانید این قابلیت را غیرفعال کنید.

setprivacy/ تعیین می‌کند که بات شما چه پیام‌هایی را در گروه دریافت کند، اگر این گزینه غیرفعال شود بات تمام پیام‌های ارسالی در گروه‌ها را دریافت و برای شما ارسال خواهد کرد.

deletebot/ بات شمارا حذف کرده و این نام کاربری را آزاد می‌کند.

توجه کنید که هرکدام از این تغییرات به چند دقیقه زمان برای اجراشدن نیاز خواهند داشت.

هک با بات تلگرام

یکی از شایعاتی که در مورد بات ها تلگرام گفته می‌شود آن است که به اطلاعات شخصی شما دسترسی دارند و ممکن است برای جاسوسی از شما بکار گرفته شوند، اگر یک نگاه سطحی به خروجی‌های API داشته باشید متوجه خواهید شد که امکان هک کردن کاربران از طریق بات تلگرام وجود ندارد.

اولاً بات ها تنها زمانی به شما دسترسی خواهند داشت که با آن‌ها ارتباط برقرار کرده باشید، یعنی پیامی با آن‌ها ارسال کرده باشید. ثانیاً از هر کاربر نام، نام خانوادگی، شناسه کاربری و آی دی کاربری برای بات قابل‌دسترس خواهد بود، این اطلاعات تنها برای ایجاد ارتباط بات با شما در دسترس آن هست. علاوه بر این‌ها بات ها به تصویر شما نیز دسترسی دارند، البته امکان ذخیره آن از روی سرورهای تلگرام را نخواهند داشت و تنها می‌توانند تصویر را برای شما یا کس دیگری ارسال کنند.

پس تمامی اطلاعاتی که به بات تلگرام ارسال می‌شود، به‌راحتی و با افزودن شماره تماس شما به لیست مخاطبان یک فرد قابل‌دسترسی است. هیچ‌گونه دسترسی به اطلاعات گوشی، مکالمات شما با دیگران و یا هر نوع دیتای دیگری برای بات ها وجود ندارد.