یک‌شنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۶

همه چیز درباره آپدیت جدید تلگرام نسخه ۴.۶

همه چیز درباره آپدیت جدید تلگرام: نسخه ۴.۶

۱. در تنظیمات دانلود خودکار مدیاها می‌توانید تنطیم کنید چه نوع مدیایی (فایل، تصویر، ویدئو، صوتی و گیف که این مورد در نسخۀ قبل نیز بود) از چه منبعی و با چه سقف حجمی اتومات دانلود بشود یا نشود: در قسمت Data and storage، بخش Automatic media download اول از همه تفکیک مدیاها را می‌بینید؛ روی هرکدام که کلیک کنید می‌توانید تنظیم کنید که در هنگام استفاده از اینترنت سیم کارت (‌mobile data) و یا وای فای، مثلا عکس‌های دریافتی از مخاطبان گوشی (کانتکت‌ها) مانند همسرتان اتومات دانلود شوند اما از چت‌های گروهی نشوند؛ به همین صورت چهار تنظیم وجود دارد: کانتکت (تماس‌ها)، چت‌های خصوصی، گروهی و کانال‌ها.

۲. کاربران iOS با کشیدن هر پیام به چپ می‌توانند به آن پاسخ دهند.

۳. در آپدیت جدید تلگرام، اگر لینک توئیت‌ها و پست‌های اینستاگرامی را که چند عکس دارند، در تلگرام به اشتراک بگذارید، عکس‌های آن‌ها را به‌صورت آلبوم نمایش می‌دهد. مثلا از اینستاگرام پست چندعکسی را انتخاب کنید، لینک را کپی کنید و در تلگرام ارسال کنید؛ کافی است روی عکس پیش‌نمایش کلیک کنید تا عکس‌ها را به‌صورت آلبوم نمایش دهد. این ویژگی به‌خصوص در عکس‌های خبرگزاری‌ها به‌کار می‌آید.
 

  

 

۴. ویجت HTML تعبیه‌شده در آپدیت جدید این امکان را به شما می‌دهد تا لینک هر پیام از کانال‌ها و گروه‌ها در بروزرها مثل کروم نیز قابل مشاهده باشند. یعنی لینک پیام را که کپی کنید و در بروزر خود بزنید، متن پیام را در بروزر نمایش می‌دهد. مثلا این لینک را امتحان کنید: https://t.me/Toolgram/129۵. نسخۀ ۴.۶ تلگرام پشتیبانی کامل از MTProto 2.0 را  به‌عنوان تضمین امنیت بیشتر و همین‌طور سریع‌تر ارائه داده است. البته تلگرام می‌گوید نسخه ۱.۰ این پروتکل منقضی شده است. در ایجاد ارتباط دو طرف یک ارتباط باید مطابق با یک پروتکل عمل کنند و گرنه ارتباط شکل نمی‌گیرد. پروتکل MTProto حتی در اینترنت با سرعت پایین هم امنیت را تضمین می‌کند و تلگرام از همین پروتکل برای رمزگذاری هر نوع پیامی بهره می‌برد. این پروتکل مخصوص ارتباط نرم‌افزارهای موبایلی (به‌جز مرورگرها) است که به سرور از طریق api متصل می‌شوند. طبق این پروتکل پیام‌ها پیش از انتقال، طبق الگوریتمی رمزگذاری می‌شوند. کلید الگوریتم بین کسانی که اطلاعات را ارسال می‌کنند و کسانی که اطلاعات را دریافت می‌کنند، در الگوریتم متقارن یکسان است. در این صورت رمزگذاری اطلاعات و رمزگشایی معکوس یکدیگرند. 

امنیت الگوریتم نامتقارن بالاتر از متقارن است چون در الگوریتم نامتقارن به‌جای یک کلید الگوریتم مشترک، از کلیدهای عمومی و خصوصی استفاده می‌شود: کد الگوریتم رمزگذاری به‌صورت عمومی است، اما کدی که رمزگشایی را انجام می‌دهد، خصوصی است. پس تنها کسی که پیام را دریافت می‌کند به کلید خصوصی دسترسی دارد. در پروتکلی که تلگرام استفاده می‌کند هر دو این الگوریتم‌ها ترکیب شده‌اند یعنی الگوریتم AES با RSA.

در مجموع پس از نسخه ۴.۰ تلگرام که نقطه‌عطف آپدیت‌های تلگرام بود، در این آپدیت نیز تلگرام بار دیگر به اثبات رساند که طلایه‌دار پیام‌رسانی سریع و امن است.