محتوای Evergreen و انواع آن؛ چگونه محتوایی ماندگار تولید کنیم (قسمت دوم)

محتوای Evergreen و انواع آن

گفتیم که محتوای Evergreen محتوایی ماندگار است؛ محتوایی که با گذشت زمان مخاطبش کم نمی‌شود و میزان سرچ ثابتی را همیشه دارد. برای همین برای ترافیک سایت شما در بلندمدت مناسب‌تر است.

در مطلب قبلی از چند نوع از این محتوا نام بردیم. امروز با چند دسته دیگر همراه ما باشید:


معرفی کتاب و ارائه لیستی از کتاب‌های مفید در یک موضوع

به اینکه چند سطری از پشت جلد کتاب را بخوانید و لیست کنید اکتفا نکنید. کتاب‌ها را خلاصه کنید؛ بهترین بخش‌ها و درس‌های آن را مشخض نمایید. نقل قول‌های معروف درباره آن کتاب‌ها را بنویسید. می‌توانید از کارشناس انتشاراتی و یا یک مجله بخواهید تا ۱۰ کتاب برتر در یک موضوع را برایتان لیست کند.


تاریخچه یک موضوع

تاریخچه‌ها همیشه هم خسته‌کننده یا مخصوص حرفه‌ای‌ها نیستند. تاریخچه یک موضوع را همراه با اینفوگرافی چشم‌نواز و همین‌طور نتیجه و تحلیل ارائه دهید. آن وقت تأثیر آن را می‌بینید. مثلا تاریخچه‌ای از  شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی  مثل  فیس‌بوک و  تلگرام درست کنید و تحلیلی از یک راز و یا حرفی که درباره آن‌ها مشهور شده است ارائه دهید. 


جمع‌آوری پاسخ‌ها و راه‌کارها

در مورد سؤال‌های همیشگی کاربران، نظرات چند کارشناس را جمع‌آوری کنید. مثلا ۲۰ راه‌کار برای افزایش ممبر از دیدگاه مدیرهای برتر کانال‌های تلگرام. از این طریق شاید محتوای خیلی جذابی ارائه نداده باشید اما درعوض بسیار کاربردی است. این مجموع از راه‌کارها از زبان افراد مشهور هرکدام به توییت‌ها و پست‌های متعددی در شبکه‌های اجتماعی شما تبدیل می‌شوند.


و در آخر 

محتوایی که جامع و کامل تمام انواع قبل است یعنی محتوایی که با عبارت کلیدی «همه چیز درباره...» تولید می‌شود. مثلا همه چیز درباره بیت‌کوین (پول دیجیتال). در این نوع محتواها معمولا با یک تاریخچه شروع می‌کنیم، مهم‌ترین اصطلاح‌ها را تعریف می‌کنیم و پس از ارائه عکس و یا ویدئویی مرتبط، مطلب را با راه‌کارها و یا آشنایی بیشتر و یا آخرین مسائل به‌روز موضوع تمام می‌کنیم.


تولید محتوای ماندگار و یا همان Evergreen ساده نیست. باید یکی از انواع گفته‌شده را انتخاب کنید و مدت زمانی از تقویم تولید محتوای خود به آن اختصاص دهید. چون درنهایت اصالت و تخصص در یک موضوع خیلی مفیدتر از این است که در هر نوع از محتوای ماندگار  فقط دستی بر آتش داشته باشید.