چرا تولید محتوای شما ضعیف است؟


منظور از محتوای ضعیف محتوایی است که مخاطب آن را باور نمی‌کند؛ مفید و کاربردی نمی‌داند. اصلی‌ترین علت مشترکی که یک محتوا را ضعیف می‌کند، توجه نکردن به مخاطب‌محور بودن تولید محتواست یعنی توجه نکردن به نیازهای مخاطب. ۱۵ دلیل ضعیف بودن محتوا را باهم بخوانیم؟

کنترل‌سی و تکراری مثل بقیه!

محتوای مبتدی و اولیه درباره هرچیز که مخاطب می‌تواند آن را با جستجوی ساده در گوگل پیدا کند در سایت‌های مختلف در قالب‌های مختلف، همراه با تبلیغات و کلمات کلیدی و لینک‌دهی زیاد دوباره و دوباره نوشته می‌شوند. و یا مثلا «۱۰ راه‌کاری» که بارها به‌اشتراک گذاشته شدند، دوباره روی سایت‌ها و در پست‌ها دیده می‌شوند. اگر چنین خاصیتی محتوای شما دارد، محتوایی ضعیف است.

نام برند، نام محصول، نام برند، نام محصول...!

هرچه بیشتر نام یک برند و محصول در یک متن تکرار شود همان‌قدر آن محتوا ضعیف‌تر خواهد شد. یعنی باورپذیری و ارتباط پیدا کردن مخاطب کمتر و کمتر می‌شود.

ما می‌دانیم...ما بلدیم!

فرقی نمی‌کند چه محتوایی تولید می‌کنید و در چه فضایی آن را منتشر می‌کنید؛ شبکه‌ اجتماعی و یا وبلاگ. مهم این است لحن نوشته نباید رساننده همه‌چیزدانی و خودبرتربینی باشد. ضمیر «من»  و «ما» کمتر به‌کار بروند بهتر است.

نو که آمد به بازار...

با منتشر شدن جستجوها و مطالعه‌های موردی جدید، امکان دارد محتوایی که قبلا تولید کرده‌اید کم‌کم کهنه شود و یا اصلا نادرست باشد. اگر میانگین بازدید یک صفحه در سایت که قبلا بالا بوده، کم‌کم پایین می‌آید، شاید علتش همین کهنه شدن باشد.
 

بدیهی مثل تولید محتوا خیلی مهم است!

محتوایی که نکات واضح و روزمره را بگوید؛ چیزهایی که همه می‌دانند، محتوایی ضعیف است. مثلا برای کاهش وزن ورزش کردن را توصیه کند!

شروع نوشته بدون نکته

محتوای ضعیف در بسیاری از محتواهای خوب ظاهر می‌شود. به‌خصوص پاراگراف اول و دوم که مقدمه و شروع متنند معمولا هیچ چیز خاصی نمی‌گویند. می‌توانید آن‌ها را رد کنید و نخوانید ( اسکرول کنید!).

خشک و خالی بودن!

حتما نباید محتوای شما درباره سرگرمی و طنز باشد تا کمی احساسات به آن اضافه کنید. محتوایی که خشک و یکنواخت است و در طول خواندن هیجانی به مخاطب نمی‌دهد، محتوای ضعیف است. کمی از اداری بودن خارج شوید و انسانی و شخصی بنویسید.

محتواهای لیستی زیاد

گرچه ارائه لیستی از بهترین‌ها و بدترین‌های یک موضوع، یکی از محتواهای ماندگار و Evergreen حساب می‌شود اما اگر اکثر محتواهایی که تولید می‌کنید همیشه در قالب « ۱۰ راه برای...» باشند، مخاطب خسته می‌شود.

معتبر نبودن و نگفتن منبع

بازاریاب‌های محتوا کمتر به این تکنیک ژورنالیستی توجه می‌کنند که باید در مطلب خود از نقل قول کارشناسان بی‌طرف و منابع علمی استفاده کنند. اعتبار و دقت علمی اعتماد می‌آورد و اعتماد هم درآمد. 

تمرکز بر طول محتوا به‌جای کیفیت آن

بحث‌های زیادی بر سر تعداد حروف مناسب متن و همین‌طور تاثیر تعداد حروف در رتبه سایت شده است. حتی تعداد حروف مناسب برای عنوان محتوا. مثلا برای اینکه گوگل راضی شود با کلمات اضافی و بی‌ربط نوشته را پُر می‌کنند. اما این نکته در تولید محتوا نکته‌ای فرعی است. نکته اصلی محتوایی با کیفیت، واضح و کاربردی است برای هدر نرفتن وقت مخاطب؛ اما این حتمی است که مخاطب برای متن یا ویدئویی طولانی وقت ندارد. 

محتوای عمومی و بی‌ربط

تا می‌شود محتوا باید متناسب با مخاطب هدف باشد، اگر بناست سرگرم‌کننده هم باشد باید برای مخاطبان هدف ما سرگرم‌کننده باشد و نه هر مخاطبی؛ باید چیزی را آموزش دهد؛ پاسخ سؤالی باشد و برای مخاطب هدف ارزشی تولید کند. همیشه گفته‌اند چیزی که برای یکی به‌درد نمی‌خورد برای دیگری مثل گنج است.

منفی بودن و رقابتی نوشتن

محتوایی که سعی در کوبیدن و یا ایجاد رقابت دارد دیگر جواب نمی‌دهد. به‌جای آن تعارض و تناقض در یک موضوع ایجاد کنید تا توجه را جلب کنید.

هرچه بیشتر بهتر!

با توجه به اینکه اساس بازاریابی محتوا، مخاطب‌محوری و رفتار کاربر است پس این تفکر را باید کنار گذاشت که هرچه بیشتر تولید کنیم برای SEO بهتر است.

آشپز که دو تا می‌شود...

اگر چند نفر در یک محتوا بخواهند دخالت کنند محتوا آبکی از آب در می‌آید. معمولا تولیدکننده محتوایی که از پذیرش محتوایش توسط مدیران شرکت می‌ترسد، محتوایش ضعیف می‌شود. 

التماس برای لایک

درست است که تکنیک Call-to-action خصوصا در اینستاگرام و زیر عکس‌ها تکنیکی رایج است اما حداقل برای به اشتراک گذاشتن یک مطلب نباید این کار را کرد. جملاتی مثل «لایک کن»، «شِیر کنید» شهرت برند را خدشه‌دار می‌کنند.
 

بسیار خوب، شما تا به حال کدام‌یک از این اشتباه‌ها را انجام دادید؟ کدام را انجام دادید و حالا دارید جبران می‌کنید؟